--- HISTORIA KARATE KYOKUSHIN ---
Zalozycielem Kyokushinkai (jap. Stowarzyszenie Poszukiwaczy Najwyzszej Prawdy) byl Japonczyk Masutatsu Oyama (1927 - 1994). Zycie tego czlowieka bylo niezwykle i to nie tylko dlatego, ze calkowicie poswiecil je samodoskonaleniu i popularyzacji wspólczesnej sztuki walki w jej duchowych i fizycznych aspektach. Na uwage zasluguje na przyklad fakt, ze w roku 1945 Oyama wstapil do oddzialu lotników samobójców (kamikadze), chcac oddac zycie za swa ukochana ojczyzne - bo tak mawial o Japonii. Od smierci uchronilo go wtedy zakonczenie dzialan wojennych. O wielkosci osobowosci tego czlowieka swiadczy chociazby to, ze juz za zycia nazwano go "Ostatnim Samurajem". Jak napisano w jednym z najbardziej prestizowych magazynów poswieconych dalekowschodnim sztukom walki "Black Belt": "Oyama nie tylko przejal najciezszy do spelnienia ideal Bushido (kodeksu etycznego samurajów), lecz poszedl o krok dalej. Zwracal on uwage na to, ze stopien poswiecenia: samozaparcie poprzez samodyscypline jest wprost proporcjonalne do stopnia odnoszonego sukcesu. Walka karate, gdy na swiecie istnieje bron palna, nie ma juz dzisiaj zasadniczego znaczenia w czasie wojen, wydaje sie czyms archaicznym. Jednak dyscyplina Budo pozostaje w sercach kontynuatorów dziela samurajskiego".
W roku 1936 Masutatsu Oyama zdobyl stopien mistrzowski w chinskiej sztuce walki o nazwie kempo, a jako 17-letni student uniwersytetu w Takushoku zdal egzamin na 2 dan w karate, które trenowal u najwybitniejszego mistrza tamtych czasów, Gichina Funakoshi. Posiadal równiez 4 dan w judo. W roku 1947, po wygraniu mistrzostw wszechstyli w Kioto, Oyama postanowil calkowicie poswiecic swoje zycie tej dalekowschodniej sztuce walki. Wzorujac sie na buddyjskim mnichu Nichiren, który spedzil wiele lat na surowym treningu, Japonczyk udal sie samotnie na góre Kiyosumi. W pustelniczych warunkach przez 18 miesiecy doskonalil swoje umiejetnosci w sztuce karate a takze w zen. Po powrocie z gór jako jedyny w historii karateka zdecydowal sie na pojedynek z bykiem. Byl przekonany, ze taka walka pokaze jak dalece udoskonalil swoje psychiczne i fizyczne umiejetnosci. Starcie ze zwierzeciem mialo miejsce w Chiba i zakonczylo sie zwyciestwem Oyamy. Byk zostal zabity poprzez jedno uderzenie piescia miedzy oczy.
Twórca Kyokushin postanowil propagowac swoje karate na calym swiecie. Byl pewien, ze jest ono nie tylko sztuka walki, ale przede wszystkim nosnikiem tradycji i kultury Dalekiego Wschodu - wartosci etycznych gloszonych przez Konfucjusza i Lao-Tse. Oyama zawsze powtarzal swoim uczniom, ze karate zaczyna sie i konczy na uprzejmosci i ze o ile rozwój fizyczny jest poczatkiem tej sztuki walki, o tyle rozwój duchowy jest celem ostatecznym. Dla lepszego wyeksponowania zasad etycznych kyokushin Japonczycy stworzyli siedmiopunktowy kodeks moralny tej sztuki walki. Jest w nim mowa o obowiazku szanowania starszych i rodziców, dazeniu do fizycznej i duchowej doskonalosci oraz powstrzymaniu sie od gwaltownosci.
W 1952 roku Masutatsu Oyama wyjechal do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 11 miesiecy dawal liczne pokazy sztuki kyokushin. Stoczyl miedzy innymi kilka pojedynków z bykami. Po jednym z nich jedna z najbardziej prestizowych w Ameryce gazet, "The New York Time" nazwala go "Boska Reka". Japonczyk twierdzil, ze w walce mozna z latwoscia pokonac nawet 800-kilogramowego byka, pod jednym wszakze warunkiem - nie wolno sie go bac. Liczne podróze Oyamy po swiecie sprawily, iz kyokushin w krótkim czasie stalo sie bardzo popularne. Obecnie uprawia je ponad 2 miliony ludzi na calej kuli ziemskiej.
W roku 1974 Miedzynarodowa Organizacja Kyokushin przyznala Masutatsu Oyamie najwyzszy stopien wtajemniczenia w sztuce karate - 9 dan, a potem 10. "Ostatni Samuraj" byl autorem kilkunastu ksiazek poswieconych zagadnieniom karate: "Co to jest karate?" (1958), "Oto karate" (1965), "Dynamika karate" (1966), "Duch walki" (1972), "Droga kyokushin" (1976) i inne.
Po smierci legendarnego mistrza, przywódca swiatowego ruchu kyokushin zostal Shokei Matsui (8 dan). To wlasnie tego, niespelna 37-letniego czlowieka, Masutatsu Oyama wyznaczyl w swoim testamencie jako sukcesora. Shokei Matsui jest mistrzem swiata w kyokushin, który takze - jako jeden z nielicznych karateków - z powodzeniem przeszedl test stu kumite. Od poczatku przejecia obowiazków prezydenta Miedzynarodowej Organizacji Kyokushin stara sie on unowoczesnic jej struktury. Podobnie jak jego wielki poprzednik i nauczyciel wiele podrózuje po swiecie. Jego ambicja jest wprowadzenie sztuki karate na areny olimpijskie. Nowoczesnosc, która zawitala do kyokushin jest jednak bardzo wywazona. Wladze Miedzynarodowej Organizacji Kyokushin pragna bowiem, by glówne przeslanie karate, wyrazajace sie w samodoskonaleniu ludzkiej psychiki i ciala, pozostalo niezmienione, podobnie zreszta jak filozofia, której autorem byl Masutatsu Oyama.
|