--- HISTORIA KARATE KYOKUSHIN W POLSCE ---

Oyama Kyokushinkai w Polsce zaczelo rozwijac sie pod koniec lat 60. Wtedy to bowiem ówczesny student Akademi Górniczo-Hutniczej, Andrzej Drewniak, posiadajacy w judo stopien mistrzowski I dan, dowiedzial sie o popularnym na zachodzie Europy Karate Kyokushinkai. Wspólnie z niezyjacym juz tlumaczem jezyków obcych, Jerzym Wójcikiem, siegnal do wydanych za granica publikacji ksiazkowych Masutatsu Oyamy dotyczacych sztuki karate. Z nich wlasnie jako samouk, zaczal czerpac praktyczna i teoretyczna wiedze o tym dalekowschodnim stylu walki.
Jawna popularyzacja karate w tamtych czasach nie byla mozliwa - karate, podobnie jak jazz i dzinsy, utozsamiano z czyms wrogim ideologicznie. Z tego tez powodu pierwsza sekcja zalozona w 1970 roku nazywala sie "judo i somoobrona". Andrzej Drewniak byl instruktorem judo wiec zajecia te nie wzbudzaly podejrzen ówczesnych wladz. Dopiero dwa lata pózniej przy AZS AGH powstala pierwsza oficjalna sekcja karate.
W tym samym czasie do dyrektora Swiatowej Organizacji Kyokushinkai zostal wystosowany list informujacy o podjeciu w Polsce dzialalnosci z zakresu Karate Kyokushinkai. W odpowiedzi Masutatsu Oyama przeslal adres prezydenta europejskiej organizacji Shihana Loeka Hollandera, który w kwietniu 1974 roku przyjechal do Polski. Jego wizyta i instrukcje jakich udzielil nadaly prawidlowy kierunek rozwoju polskiemu ruchowi Kyokushinkai.
Od tego czasu Kyokushinkai w Polsce zaczelo rozwijac sie z coraz wieksza dynamika. W dniach 22-23 maja 1974 odbyly sie pierwsze mistrzostwa Polski, które rozegrano w dwóch kategoriach wagowych (w sredniej zwyciezyl A. Drewniak, w ciezkiej - J. Piwowarczyk). We wrzesniu tego samego roku Andrzej Drewniak wyjechal do Holandii, gdzie przed europejska komisja zlozyl egzamin na I dan.
W 1975 roku 5-osobowa grupa Polaków wystartowala w I Otwartym Turnieju Swiatowym w Tokio, z którego nakrecono film pt. "Tha Strongest Karate". Niedlugo potem polska telewizja wyemitowala dwa programy o karate, a prowadzacy je red. Tomasz Hopfer uznal te sztuke za swoisty fenomen. Audycje te wplynely na popularyzacje karate.
Oyama Pod koniec lat 70 zaczeto mówic coraz glosniej o koniecznosci powolania Polskiego Zwiazku Karate. Organizacja ta powstala w 1979 roku, jednak pierwsze lata jej dzialania - ze wzgledu na uwarunkowania spoleczno-polityczne - nie przyczynialy sie do popularyzacji karate Kyokushinkai. Miedzy innymi uniemozliwiono Andrzejowi Drewniakowi wyjazd na stypendium do Japoni, gdzie mial przebywac jako Uchi-dechi, czyli uczen wewnetrzny Sosai Oyamy (Sluzba Bezpieczenstwa zarzucala mu szpiegostwo na rzecz japonskiego wywiadu).
Dopiero szesc lat pózniej Drewniak, w tajemnicy przed wladzami, laduje na tokijskim lotnisku. Prekursor kyokushin nad Wisla spedzil w kraju kwitnacej wisni 15 miesiecy, uczac sie sztuki karate pod okiem samego mistrza Masutatsu Oyamy. Jego bezposrednim instruktorem byl obecny prezydent IKO, Shokei Matsui. Drewniak zdal wtedy w Tokio egzamin na 4 dan.
Po licznych perturbacjach w roku 1983 powstaje nowy Zarzad Polskiego Zwiazku Karate, na którego czele staja Waclaw Antoniak, Andrzej Drewniak, Adam Goncerz i Jerzy Puchniarski. Wtedy tez PZK uzyskal pelne poparcie Glównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
W roku 1993, w czasie kolejnego pobytu Drewniaka w Japoni, Masutatsu Oyama wreczyl Polakowi certyfikat stwierdzajacy, iz posiada on fizyczne, psychiczne i duchowe kwalifikacje, by nosic czarny pas z wyszytymi zlota nitka piecioma pagonami (5 dan).
W roku 1997 podczas XI Mistrzostw Europy zorganizowanych w Gdansku, Prezydent Swiatowej Organizacji Kyokushin Karate kancho Shokei Matsui wreczyl shihan Andrzejowi Drewniakowi certyfikat na 6 dan.

Obecnie PZK jest jedna z najsilniejszych organizacji sportowych w Polsce, skupiajaca ponad 40000 cwiczacych w 170 klubach i 300 sekcjach.